ABL6006E
Motor Drive
The ABL6006E Programmable Motor Drive is available for Stepper, Brush and Brushless motors.
***Please NOTE - Accessory Cables are not included.
Features :
  • Fully programmable 4-quadrant servo Models
  • RS485 interface
  • Ratings up to 60 VDC and 0.6 Arms
  • Compact Enclosures
  • Specifications +
    Data ABL6006E CBL6006E PBL6006E
    Drive Input Voltage
    12 to 60 VDC
    Maximum Drive Current/Phase
    0.6 A rms
    Current Boost Capability
    Optional 30% during ramping
    Communications ABL: RS485 (Hirose DF11. 6P)
    PBL: USB (mini-B)
    CBL: CANopen (Hirose DF11. 6P)
    Commutation Sinusoidal, Dependent on Motor Type
    Motor Technology
    Stepper, Brushless, Brush
    Hall Cell Spacing
    60° / 120° (selectable)
    Encoder (min. requirement)
    5 VDC, Incremental encoder with 128 CPR min.
    Digital I/O Voltage Range
    5 to 24 VDC
    Digital Inputs
    4
    Digital Input Max Current
    8 mA (each)
    Digital Outputs
    4
    Digital Output Max Current (sinking)
    200 mA
    Maximum Temperature
    70°C measured at heat sink
    Program Storage Size
    85 Kbytes
    Program Storage Memory Type
    Flash
    Maximum Number Stored Programs
    85 - referenced by 10 character program names
    Position Counter Range
    64 bit
    Ramping
    Trapezoidal or Sinusoidal
    Interrupt Sources
  • Dimensional Drawings +
    ABL-CBL Drives
  • Connection Tables +
    I/O Connector TABLE "A"
    PIN # DESCRIPTION NOTES
    1 GROUND I/O SUPPLY 5 - 24 VDC
    2 + I/O SUPPLY 5 - 24 VDC
    3 INPUT 1
    4 INPUT 2
    5 INPUT 3
    6 INPUT 4
    7 OUTPUT 1
    8 OUTPUT 2
    9 OUTPUT 3
    10 OUTPUT 4
    TABLE "B"
    PIN #
    DESCRIPTION
    1 "A" Channel Encoder
    2 Hall Cell A
    3 "B" Channel Encoder
    4 Hall Cell B
    5 Index Channel Encoder
    6
    Hall Cell C
    7 +5 VDC Encoder
    8 +5 VDC Hall